Get Adobe Flash player

"Áldottak legyenek a füvek és a fák és áldott legyen a földön minden virág, és áldott legyen az út, áldott legyen a kő, mert itt jár halk léptekkel az Üdvözítő." (Ölbey Irén)



MENTORÁLÓ INTÉZMÉNY 

A KÖRNYEZETI - TERMÉSZETISMERETI NEVELÉS
ÉS A TERMÉSZETTUDOMÁNYOS, HOLISZTIKUS
SZEMLÉLET MÓDSZERTANI FEJLESZTÉSE A DÖGEI
ÖLBEY IRÉN ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN.

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 


Ma 2025. május 25., vasárnap, Orbán napja van. Holnap Fülöp és Evelin napja lesz.

Ki olvas minket?

Oldalainkat 588 vendég böngészi
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterMa59
mod_vvisit_counterTegnap290
mod_vvisit_counterEzen a héten5457
mod_vvisit_counterMúlt héten5431
mod_vvisit_counterEbben a hónapban20130
mod_vvisit_counterA múlt hónapban30511
mod_vvisit_counterEddigi összes látogató1736594

Az elmúlt 20 percben Online: 9
A te IP címed: 127.0.0.1
MOZILLA 5.0,
Mai dátum: 2025 máj., 25

Iskolai hírek

Feketerigó fészket boncoltam

Feketerigó fészket boncoltam

Szabó Kata

Egy kirándulás alkalmával egy elhagyatott fészket találtam. Nagyon érdekelt, hogy miből készült, ezért szétszedtem.

A fészek vázát kisebb gallyak, fűszálak, gazszálak, vékonyabb gyökerek, levelek alkották. Találtam benne műanyag zsák darabot is. A fészek bélése száraz moha volt, míg belső bélése alul sár.

Nagyon elcsodálkoztam, hogy mennyi mindent rak a fészkébe az a kicsi madár.

A jövő napja

„A Tudás kertje” című, TÁMOP-3.3.17-15/1-2015-0008 azonosító számú pályázat programsorozatának végéhez értünk.

A helyi gazdálkodók közül Szürös László fogadta el meghívásunkat és vállalta, hogy beszél a gyerekeknek az állattenyésztés nehézségeiről, szépségeiről. Előadásának minden mondatából a mérhetetlen állatszeretet sugárzott. Beszélt a teljes állatállományáról, majd a szarvasmarha tenyésztésről. Sok meglepő információval gazdagodtunk a tejről s annak feldolgozási lehetőségéről. Laci bácsi előadása végén házi készítésű sajtokkal, joghurttal és friss tejjel kínálta a gyerekeket. Köszönjük szépen Laci bácsinak a tartalmas előadást és a finomságokat!
Az előadás végén uzsonnáztunk majd kézműves foglalkozáson serénykedtünk tovább.
Programunk zárásaként Szülői fórumot tartottunk a pályázatban résztvevő tanulóknak és szüleiknek. Egy fényképes összeállítással ismertettük a szülőkkel az elmúlt hónapok alatt végzett munkánkat. Megbeszéltük milyen feladatok várnak még ránk, hogy a kertünk valóban a szívek kertje legyen.

Baráth Anikó

 

 

 

Tanulás a szabadban II.

„Tanulás a szabadban II.” címmel szerdán délután kirándultunk a Tornyospálca és Mezőladány határában fekvő Alap-hegyhez. Fantasztikus napsütésben túrázhattunk. Útközben Agárdi Sándor igazgató úr szinte minden gyomnövényről tudott valami érdekes történetet. Ritkaságokat is találtunk, pl. sárga korallgombát vagy fehér fagyöngyöt. Megnézhettük a valóságban mitől izzik őszi éjjel a galagonya, s a bokor mellett hangosan mondtuk közösen Weöres Sándor versét. Ez az igazi szabadban tanulás! Amíg eljutottunk a hegyhez a kincses zsákunkba nagyon sok érdekességet gyűjtöttünk. Ezeket a növényeket a másodikosok rakták tablókra és határozták meg. A hegynél kiderült, hogy földrajzi meghatározás szerint síkság, mivel mindössze 136 méter magas, de a környezetéből kiemelkedik annyira, hogy csodás kilátást biztosít a tájra. A táj őszi színekben pompázott, s nagyon tiszta, friss volt a levegő. A buszhoz visszagyalogoltunk és a túra végén jól esett a finom uzsonna.

Szuper időben, szuper helyen jártunk, feltöltődtünk sok új információval s még több friss levegővel!

Baráth Anikó

 

Tanulás a szabadban I.

Tovább folytatódott iskolánkban „A Tudás kertje” című, TÁMOP-3.3.17-15/1-2015-0008 azonosító számú pályázat programsorozata.

A múlt héten „Tanulás a szabadban I.” címmel Fényeslitkén egy családi kisvállalkozást tekinthettünk meg Sima Tibornál, ahol az almafeldolgozást láthattuk a gyümölcsmosástól a gyümölcslé palackozásig. Izgalmas volt nézni, hogy szemünk előtt milyen gyorsan alakult át az alma gyümölcslévé. Búcsúzáskor Tibi bácsitól még kóstolót is kaptunk a vitamindús alma léből. Köszönjük szépen a részletes tájékoztatást és a finom gyümölcslevet!

Utunkat Szabolcsveresmart felé folytattuk, ahol a gyümölcsfeldolgozás egy másik formájával találkoztunk. Egy igazi pálinkafőzdében jártunk! Az illatok már kintről fogadtak bennünket. Épp szilvapálinka készült, tudtuk meg Bagin Sándortól, a pálinka lovagrend tagjától. Az egyik csarnokban még a lekvár főzés illatát juttatta eszünkbe a szag, míg a másik helyiségben a tiszta, finom pálinka illata töltötte be a levegőt. Ezt természetesen nem kóstoltuk meg, de Sanyi bácsitól megtudtuk, hogy az alkohol tartalmú italok közül ez az egyik legegészségesebb, csak tudni kell mértékkel fogyasztani! Érdekessége volt még a helynek, az a sok-sok régiség, ami az épület falait díszíti. Köszönjük Sanyi bácsinak a részletes előadást.

Kicsit fáradtan értünk haza, de sok érdekes információval gazdagodtunk.

Baráth Anikó

 

Jókedvű Kertünnep

A TÁMOP-3.1.4.B-13/1-2013-0001 projekt egyik rendezvénye keretében tartotta meg iskolánk a "Kert ünnepet". Ragyogó őszi időben került sor az egész délutánt kitöltő programsorozatra. Az ebédet követő három órában az iskola dolgozóin kívül a Dögei Nők Egyesületének népes és lelkes csapata is tevékenyen kivette részét  a munkákból. A korábbi rendezvényhez hasonlóan  most is kitűnő és forró lapcsánkákat készítettek. Mindenkinek bőségesen jutott belőle sőt a civil szervezet és a  konyha dolgozóinak  segítségével még almakompót és gyógynövény tea is jutott  minden gyermeknek és felnőttnek. Valamennyi osztály egy pedagógussal az élen érkezett meg az állomásokhoz, ahol teljesíthették a szabott feladatokat, melyek inkább játékosak és érdekesek voltak s építettek a tanulók kreativitására és munkaszeretetére is.
Az állomások a következőek : 
1. Előadás és gyakorlati ismerkedés az iskolai füvészkert növényfajaival (260 db)
2. Az ásvány és kőzettani ösvényen való barangolás. (140 db)
3. Gyógy és fűszernövények felismerése, megismerése és kóstolgatása.(77 db)
4. Kézműves foglalkozás.
5. A kertekhez illetve a mezőgazdasághoz kapcsolódó népdalok tanulása.
6. Ügyességi feladatok. /(krumpliszedés,kukoricatörés, zsákolás stb).
7. Kertápolás, takarítás, gereblyézés, talicskával való szállítás az iskola területén.
8. Lapcsánka  sütés, almakompót készítés, teakóstoló.

Kitűnő hangulat, verőfényes november  eleji őszi idő, kipirult arcú gyerekek és felnőttek- és jó volt együtt lenni!  Az egyik 3. osztályos kisfiú meg is jegyezte a végén . " Életem legszebb délutánja volt ez."
Köszönjük  minden szervezőnek, hogy a szabadban ezen a délutánon egy felejthetetlen élménnyel gazdagodhattunk.

Agárdi Sándor

További cikkeink...